ładowanie
PRACA SEZONOWA - SZANSE I ZAGROŻENIA. SPOTKANIE INFORMACYJNE W WOJEWÓDZKIM URZĘDZIE PRACY

Wiosna i lato -  to, jak co roku - wysyp ofert pracy sezonowej w wielu sektorach gospodarki. Propozycje od pracodawców krajowych i zagranicznych pojawiają się zarówno w rolnictwie, branży budowlanej, turystycznej, hotelowo – gastronomicznej, jak również m.in. w transporcie, produkcji i usługach.

Gdzie szukać ofert, na co zwracać uwagę podczas ich weryfikacji by podjąć bezpieczne i opłacalne zatrudnienie – doradzali eksperci na spotkaniu informacyjnym organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy, z udziałem licznej grupy obywateli Ukrainy.

Możliwość podjęcia zatrudnienia krótkookresowego do atrakcyjna propozycja zarówno dla Polaków, jak również naszych gości z Ukrainy. By praca spełniła nasze oczekiwania i nie stała się źródłem rozczarowań i niepotrzebnych stresów – warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa – mówiła na wstępie Wicemarszałek Województwa Renata Janik. 
Pamiętajmy, by przed podjęciem zatrudnienia, ustalić najważniejsze warunki, w tym wynagrodzenie, terminy płatności, zakres odpowiedzialności np. za wyrządzone szkody. Ustne deklaracje pracodawcy są łatwe do podważenia. Chcąc uniknąć potencjalnych kłopotów – podstawowe warunki pracy i płacy miejmy zawsze na piśmie – zwracała uwagę Martyna Drej, Inspektor Pracy z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.


Pracami sezonowymi w tym roku szczególnie zainteresowani są obywatele Ukrainy, uciekający przed konfliktem zbrojnym na terenie swojego kraju. Kompleksowej pomocy uchodźcom przebywającym na terenie naszego województwa udziela Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód. W spotkaniu uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kalita oraz Urszula Kaźmierska, która szczegółowo omówiła m.in. możliwości podejmowania pracy w Wielkiej Brytanii przez osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej.


Ofertę wsparcia w zakresie pośrednictwa pracy i pomocy w podejmowaniu zatrudnienia przedstawiła Zastępca Komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Magdalena Fogiel -  Litwinek. Z dużym zainteresowaniem spotkały się również możliwości poszukiwania pracy sezonowej za granica za pośrednictwem portalu międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES. Jak podkreślał Przemysław Kowalczyk, doradca zawodowy WUP – system EURES to nie tylko dostęp do ofert zatrudnienia, lecz także praktyczne informacje na temat warunków pracy i zatrudnienia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego obszaru Gospodarczego.
Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Pracodawców.

 

żródło: https://wupkielce.praca.gov.pl/-/18225324-praca-sezonowa-szanse-i-zagrozenia-spotkanie-informacyjne-w-wojewodzkim-urzedzie-pracy

Radio internetowe